Witaj w naszym Domu Gościnnym

Kwesta na wrocławskich cmentarzach - 2016

31. października i 1. listopada na wrocławskich cmentarzach spotkacie naszych wolontariuszy prowadzących kwestę. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie działalności Wrocławskiego Hospicjum Bonifratrów: zakup materacy przeciwodleżynowych i specjalistycznych opatrunków. Wypatrujcie żółtych koszulek i uśmiechniętych twarzy!

zbiorka0

heart hand2hand

zbiorka1

 

 

Serdecznie dziękujemy za każdy dar serca!

  

 

Listopadowa kwesta - Płomyk nadziei - 2016-10-28

Płomyk2

Dzień Wolontariatu - Zbiórka Auchan - 2016-10-07

 

Szanowni Państwo,

Zapraszamy 7-8 października do wspierania Hospicjum Bonifratrów www.hospicjumbonifratrow.pl podczas zakupów w jednym z trzech sklepów Auchan we Wrocławiu (ul. Hubska 102/118, ul. Zwycięska 14, ul. Ustronie 1/3).

Można nas wspomóc wrzucając pieniądze do puszek lub przekazując środki do higieny, czystości, materiały biurowe, materiały do terapii zajęciowej.

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

 

2016-10-07 - Auchan

EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA - Zaproszenie do Konwentu Bonifratrów

 

W ramach EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA 2016 zapraszamy do naszego wrocławskiego Konwentu:

- sobota 10.09 - zwiedzanie z przewodnikiem godz: 9,11,13, 15

- niedziela 11.09 - po Mszy Św. odprawianej o godz. 11.30

W sobotę zapraszamy także do Auli Konwentu na godz. 18.30 na nieco przewrotny wykład o bonifraterskich arcydziełach

http://www.edd.nid.pl

 

zaproszenie (Custom)

 

1 (Custom)

bracia (Custom)

chory (Custom)

wolontariusz (Custom)

 

 

Koncert pianistyczny - 10.06.2016

10 czerwca w naszym hospicjum miał miejsce koncert pianistyczny studentek z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Kasia Miśkiewicz i Ola Popiołek zagrały m. in. Preludium i Fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha, Etiudę Ges-dur Fryderyka Chopina, Wariacje d-moll Felixa Mendelssohna Bartholdego, Preludia Scriabina i Suitę Peer Gynt. 

 

Dziękujemy za piękny i pełen emocji koncert

i oczywiście zapraszamy ponownie!

 

20160610 154346 (Custom)

20160610 154357 (Custom)

20160610 154408 (Custom)

20160610 154422 (Custom)

20160610 154434 (Custom)

20160610 155001 (Custom)

20160610 161200 (Custom)

Darowizna od Państwa Jakob ze Szwajcarii

Serdecznie dziękuję w imieniu swoim i Pacjentów Hospicjum Państwu Dorocie i Ueli Jakob ze Szwajcarii za przekazanie darowizny w wysokości 10 000,00 zł. na potrzeby naszego Hospicjum.

Zapraszamy do ponownej współpracy

Dominik Krzyżanowski Dyrektor Hospicjum

hearth hand

Strefa Kibica Euro 2016 w naszym Hospicjum

12. czerwca ruszyła oficjalnie Strefa Kibica Euro 2016 w naszym Hospicjum. Będziemy w niej wspólnie kibicować Biało-Czerwonym podczas ich występów na Mistrzostwach Europy 2016 w piłce nożnej, które w tym roku odbywają się we Francji. 

euro2016 (Custom)

IMAG0326 (Custom)

IMAG0327 (Custom)

 

Pacjenci, personel i wolontariusze podobnie jak nasze Orły nie zawiedli. Atmosfera była na najwyższym poziomie! Nie zabrakło skandowania, okrzyków, jęków zawodów, gromkich oklasków i kibicowskich przyśpiewek.

 

IMAG0329 (Custom)

IMAG0330 (Custom)

 

Pierwszy występ naszej kadry zakończył się zwycięstwem naszej reprezentacji 1-0 w meczu z Irlandią Północną. 

 

20160612 183811 (Custom)

20160612 183823 (Custom)

 

Czekamy na kolejne udane występy Biało-Czerwonych i wspólne kibicowanie w tej wyjątkowej Strefie Kibica!

 

Pracownia bębnów - 5.06.2016

Dziękujemy zespołowi Pracownia Bębnów za umilenie czasu naszym pacjentów grą na tych własnie instrumentach!

1 (Custom)

3 (Custom)

4 (Custom)

8

11 1 (Custom)

Przedstawienie z okazji Dnia Matki - 25-05-2016

  

Dzisiaj nasi Pacjenci mieli okazję zobaczyć krótkie przedstawienie teatralne w wykonaniu Uczniów Gimnazjum nr 28 we Wrocławiu.

 

Zdjęcie0455 (Custom)

Zdjęcie0452 (Custom)

 

Nasza Wolontariuszka laureatką wrocławskiej edycji Konkursu Ośmiu Wspaniałych

Nasza Wolontariuszka Kasia została laureatką wrocławskiej edycji Konkursu Ośmiu Wspaniałych. Jest uczennicą Gimnazjum nr 28 im. Kawalerów Orderu Orła Białego we Wrocławiu. Wolontariuszką jest od dwóch lat. Jest stałym gościem naszego Hospicjum. Systematycznie odwiedza Pacjentów, z którymi dzieli się swoim uśmiechem, uwagą, pomocą. Ponadto przygotowuje dla Nich drobne prezenty z okazji rocznicy urodzin, imienin czy świąt okolicznościowych.

ośmiu zdjęcie główne (Custom)

(zdjęcie pochodzi ze strony http://www.wroclaw.pl/, Kasia stoi jako trzecia osoba z prawej strony)

To dzięki Niej zwiększyła się liczba Wolontariuszy z Gimnazjum nr 28. Ponadto Kasia aktywnie uczestniczy w kwestach na rzecz naszego Hospicjum.

ośmiu (Custom)

A na co dzień, w swoim środowisku rówieśniczym i szkolnym, buduje ideę troski o chorych u kresu życia oraz wpływa na zmianę wizerunku opieki hospicyjnej i paliatywnej.

ośmiu 2 (Custom)

Więcej informacji o Gali Ośmiu Wspaniałych przeczytają Państwo na stronie:
http://www.wroclaw.pl/osmiu-wspanialych-wroclawia-2016

 

Koncert Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu "Ars Cantandi" - 15.05.2016

Koncert chóru "Ars Cantandi" był na najwyższym poziomie, muzycy wystąpili licznie, bo przyjechało ok. 30 osób. Było wiele wzruszeń i pięknych emocji u pacjentów, jak również wśród personelu i gości. 

Repertuar był świetnie dobrany i różnorodny, pojawiły się m.in. aranżacje popularnych piosenek takich wykonawców jak The Beatles, czy Niemena, utwory chóralne jak Coconut, a najbardziej ścisnęła za serce piosenka z filmu "Król Lew"  Can You Feel The Love Tonight - PRZEPIĘKNE!

ue

IMAG0417 (Custom)

IMAG0416 (Custom)

IMAG0418 (Custom)

 

 Dziękujemy i zapraszmay ponownie!

 

 

Podsumowanie wystawy prac naszych Pacjentów pt. "Sztuka Pomagania" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

 

Sztuka pomagania.

Grafika autorska Pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu.

 

Wystawa miała miejsce w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu w dniach 4-23 kwietnia, a jej zwieńczeniem była aukcja prezentowanych grafik na rzecz dzieci, którymi opiekuje się Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

HolGlownyMN2 (Custom)

 

To unikatowa inicjatywa, w której pacjenci (dorośli) pomogli pacjentom (dzieciom). Partnerami merytorycznymi byli : Muzeum Narodowe i Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

hospicjum dzieciece (Custom) (2)

 logo Muzeum Narodowego (Custom)

 

logo asp (Custom)

logo muzeum papienictwa (Custom)

 

Kolekcja składająca się z 30 prac, przygotowanych w technice akwaforty, powstawała przez ponad 12 miesięcy, a w jej stworzenie zaangażowanych było kilkunastu pacjentów i wielu ludzi dobrej woli.

w4 (Custom)

wyst3 (Custom)

Na pomysł wykorzystania potencjału osób chorych wpadł Michał Krasnosielski, z wykształcenia historyk sztuki, z pasji opiekun medyczny i szef wolontariatu we wrocławskim Bonifraterskim Centrum Opieki Hospicyjnej (dawniej Hospicjum Bonifratrów). Zainspirował go dr Jan Siestrzyński., lekarz z XIX w, który w warszawskim Instytucie dla Głuchoniemych, zorganizował pracownię litograficzną, a w jej działanie zaangażował również swoich podopiecznych. Okazało się, że to doskonały pomysł na aktywizowanie osób chorych i ukierunkowanie ich uwagi na celowe działanie, co przyczynia się do poprawy ich ogólnej kondycji.

w5 (Custom)

Pracę nieprofesjonalnych artystów na co dzień koordynowała Paulina Partyka, odpowiedzialna za terapię zajęciową w ośrodku, a merytorycznie - z ramienia ASP - wspierała dr Agata Gertchen.

Technika akwaforty , która nie jest skomplikowana, wymaga jednak sporo uwagi, cierpliwości i podstawowej wiedzy. Dlatego Pracownia Grafiki Warsztatowej ASP przeszkoliła w tym zakresie zainteresowanych Pacjentów, dbała o dostępność koniecznych materiałów i przygotowywała odbitki grafik na papierze czerpanym, dostarczanym przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

w6 (Custom)

Na wystawie można było podziwiać prace graficzne w technice dobranej pod kątem fizycznych możliwości osób chorych. Akwaforta polega na misternym żłobieniu wzorów w woskowej powierzchni miedzianej płytki, która wymaga potem wytrawienia w kwasie (z wł. aquaforte znaczy mocna woda). Tak powstała matryca pozwala na powielenie wzoru dobrej jakości maksymalnie kilkukrotnie.

Najczęściej wybieranym przez pacjentów tematem grafik były motywy inspirowane naturą – martwą i ożywioną, choć nie brakuje również wzorów abstrakcyjnych. Pierwsze szkice powstawały zwykle na papierze, tworząc szablon do odwzorowania.Przenosząc wybrane ilustracje na płytki, pacjenci pracowali samodzielnie, czasami tylko korzystali z nieznacznej pomocy koordynatorki zajęć, która wpierała pewność siebie i pewność stawianych kresek.

wystawa (Custom)

Prace prezentowane na wystawie zostały odbite specjalnie na potrzeby akcji pomocy dzieciom z Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Wyjątkowa inicjatywa - w której ofiarodawcami przedmiotów na licytację są pacjenci, zwykle korzystający z pomocy innych, a tym razem sami ofiarujący tę pomoc – ma uwrażliwiać i inspirować oraz dawać przykład, że pomagać może naprawdę każdy.

Podczas aukcji prowadzonej przez Pana Jerzego Tomaszewskiego udało nam się zebrać 9 400 zł, cała kwota przekazana została już Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

 

O wystawie można przeczytać również na stronach:

http://www.radiorodzina.pl/wiadomosci/14269/

radio rodzina

http://wroclaw.gosc.pl/doc/3070180.Sztuka-pomagania-i-Bramy-Milosierdzia

gosc niedzielny

   

http://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/sztuka/23675-sztuka-pomagania-wystawa-czasowa

http://www.wroclaw.pl/sztuka-pomagania-wystawa-w-muzeum-narodowym

http://www.hospicjum.wroc.pl/artykuly/sztuka-pomagania

http://kulturaonline.pl/szlachetna,sztuka,pomagania,w,muzeum,narodowym,we,wroclawiu,relacja,z,wystawy,tytul,artykul,24649.html

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/Wroclaw/1,43,225478,Sztuka-pomagania--Grafika-autorska-Pacjentow-Bonif.html

 

 

Pierwszy koncert na naszym pianinie

 

Niedawno otrzymaliśmy pianino firmy Georg Marguth z początku XX wieku.

Pomimo swojego wieku, dzięki uprzejmości Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego i zdolności stroiciela odzyskało ono swoje dawne brzmienie.

Jako pierwszy zagrał na nim wybitny pianista i kompozytor Pan Michał Ziółkowski.

 

pianino

 

piano

Koncert saksofonowy - 1.05.2016

1. maja w naszym hospicjum odbył się  koncert saksofonistki Małgorzaty Mazij. Jest ona studentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i dała popis solowy wykazując się prawdziwą wirtuozerią na tym instrumencie. Pacjenci, pracownicy i goście hospicjum mogli usłyszeć arie Bozzy, Pana i Faetona Brittena, Stary zamek Musorgskiego i Brazileirę z suity scaramouche milhaud.

20160501 152654 crop (Custom)

20160501 152713 crop (Custom)

 

Dziękujemy za występ i zapraszamy ponownie!

Informacja o braku współpracy z Towarzystwem Pomocy Hospicjum Bonifratrów

Szanowni Dobroczyńcy Hospicjum Bonifratrów!

Z przykrością informuję, że Konwent Bonifratrów pw. Trójcy Przenajświętszej we Wrocławiu  zaprzestał współpracy z Towarzystwem Pomocy Hospicjum Bonifratrów – stowarzyszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000075671 .

Przyczyną takiego kroku jest utrzymujący się od dłuższego czasu brak woli współdziałania ze strony  obecnych władz Towarzystwa Pomocy Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu przejawiający się nieudzielaniem przez to stowarzyszenie wsparcia naszemu Hospicjum. Dzieje się tak pomimo, iż Towarzystwo powstało przede wszystkim dla wspierania Hospicjum. W takiej sytuacji Konwent nie widzi możliwości dalszego utrzymywania nazwy Towarzystwa, odwołującej się do Hospicjum Bonifratrów ani podawania adresu Konwentu jako adresu Towarzystwa. Wobec zaistniałych niejasności co do działalności Towarzystwa Konwent zwrócił się z prośbą o ich wyjaśnienie do odpowiednich władz państwowych i samorządowych, sprawujących  nadzór nad stowarzyszeniami

Podkreślam, że opisane wyżej kroki podejmuję z niechęcią i przykrością, jednak postawa obecnych władz Towarzystwa nie pozostawia mi wyboru. Mam świadomość wieloletniej oddanej pracy  członków Towarzystwa na rzecz powstania i funkcjonowania naszego Hospicjum. Za opisywaną wyżej sytuację odpowiedzialność ponosi obecny zarząd Towarzystwa a nie jego zwykli członkowie, którym szczere dziękujemy!

Pragnąc, aby sytuacja była jasna dla wszystkich osób wspierających i wspomagających Konwent i Hospicjum Bonifratrów podkreślam, że Towarzystwa Pomocy Hospicjum Bonifratrów nie należy mylić z FUNDACJĄ HOSPICYJNĄ działającą na rzecz naszego Hospicjum oraz Hospicjum Domowego przy Dolnośląskim Centrum Onkologii, która to Fundacja od wielu lat aktywnie nas wspiera i z władzami której planujemy wiele kolejnych akcji na rzecz wrocławskiego ruchu hospicyjnego.

Osoby, które chciałby uzyskać szczegółowe informacje w poruszanym temacie lub umówić się na spotkanie w Hospicjum proszę o kontakt mailowy:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   lub telefoniczny:  509 366 333.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe naszego hospicjum dokonywane poprzez wpłaty na konta:

-Bonifraterskiego Centrum Zdrowia Sp.z.o.o. 62 1090 1258 0000 0001 2324 5081

-Konwentu Bonifratrów: 89 1020 5226 0000 6102 0019 7665

(z konta konwentu wpłaty przekazujemy na  powyższe konto Bonifraterskiego Centrum Zdrowia Sp.z.o.o.)

oraz przekazywanie 1%  podatku na rzecz  Fundacji Hospicyjnej nr KRS: 0000112338

 

z poważaniem

Brat Łukasz Dmowski

Przeor Konwentu Bonifratrów we Wrocławiu

Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki Bonifraterskie Centrum Zdrowia Sp. Z.o.o.

 

Szukaj