Witaj w naszym Domu Gościnnym

Fakty TVP Wrocław - 26.05.2015

Po raz kolejny nasze Hospicjum odwiedziła kamera TVP Wrocław. Materiał dotyczący niskich nakładów publicznych na opiekę paliatywną, ukazał się w wydaniu Faktów z dnia 26.05.2015 pod tytułem "Umierający w kolejce".

tvp wroclaw
Link do materiału video: http://wroclaw.tvp.pl/20216954/26052015-2200

 

Żonkilowa akcja - Terapia zajęciowa - 2015-05-11

Rozpoczynamy żonkilową akcję!

W naszej pracowni ruszyła z impetem produkcja żonkili.

1 (Custom)

Piękne kwiaty wykonane przez naszych pacjentów będą dostępne w recepcji naszego hospicjum.

Serdecznie zapraszamy!

2 (Custom)

 

Pracownia grafiki - druga wizyta pani Agaty Gertchen

7. maja naszą hospicyjną pracownię grafiki kolejny raz odwiedziła pani Agata Gertchen z ASP.

Tym razem przyniosła odbite na papierze czerpanym gotowe akwaforty naszych artystów. Pacjenci i nie tylko oni byli zachwyceni efektem swojej ciężkiej pracy, oprócz tego Pani Agata nauczyła naszych pacjentów jak profesjonalnie podpisać swoje grafiki.
1
2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oczywiście nowo przybyłe do pracowni osoby miały okazję jeszcze raz usłyszeć w jaki sposób wykonać akwafortę oraz zobaczyć przykłady gotowych prac nie tylko studentów ale też naszych pacjentów:)
 
3
4
 
Bardzo cieszymy się z owocnej współpracy i niecierpliwie czekamy na kolejne odwiedziny Pani Agaty:)
 
Dziękujemy:)

 

Koncert Koła Naukowego Muzykoterapii Akademii Muzycznej - 29.04.2015

29 kwietnia gościliśmy w naszym Hospicjum Studenckie Koło Naukowe Muzykoterapii przy Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

DSC 0195 (Custom)

 DSC 0201 (Custom)

 

 

 

 

 

 

 

Młodzi wykonawcy oczarowali pacjentów, personel oraz pozostałych gości skocznym wykonaniem klasycznych utworów polskiej muzyki rozrywkowej, ludowej oraz intrygującymi rytmami muzyki łemkowskiej.

DSC 0194 (Custom)


W imieniu wszystkich widzów biorących udział w koncercie dziękujemy zespołowi za wspaniałą atmosferę i zapraszamy do nas ponownie!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkolenie dla wolontariuszy - 18.04.2015

18. kwietnia w naszym Hospicjum odbyło się szkolenie dla wolontariuszy.

szkolenie

Składało się ono z trzech części:

- sprawy organizacyjnej - prowadzonej przez koordynatora wolontariatu

- szkolenie z psychologami: "Komunikacja interpersonalna", "Psychologiczne problemy chorych i ich rodzin"

- szkolenie BHP

IMG 0862 (Custom)

IMG 0865 (Custom)

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy prowadzącym za cenną wiedzę!

Europejskie Sympozjum Wolontariatu w Hospicjach - Wiedeń 2015

9 kwietnia w Wiedniu odbyło się drugie sympozjum poświęcone wolontariatowi w europejskich hospicjach. Spotkanie "Buntes Leben von ehrenamtlichen HospizmitarbeiterInnen in Europa" czyli "Kolorowe życie wolontariuszy hospicyjnych w Europie" pozwoliło na podzielenie się swoimi doświadczeniami przez specjalistów w temacie ruchu hospicyjnego. Wśród zaproszonych prelegentów, reprezentujących poszczególne rejony naszego kontynentu, znalazł się ks. Piotr Krakowiak. Opowiadając o specyficznych doświadczeniach środkowo i wschodnioeuropejskiego wolontariatu hospicyjnego wzbogacił wystąpienia gości z Europy Zachodniej.

DSCN5453 (Custom)

 DSCN5455 (Custom)

 

 

 

 

 

 

 

Ideą sympozjum było promowanie wolontariatu, znalezienie sposobów na polepszenie funkcjonowania wolontariuszy, wsparcie dla procesu tworzenia europejskiej sieci wolontariatu hospicyjnego, określenie wizji dla rozwoju europejskiego wolontariatu, wsłuchanie się w osobiste doświadczenia uczestników sympozjum. Okazuje się, że o ile wolontariat medyczny jest dość popularny w takich krajach jak Węgry, czy Rumunia, o tyle w Niemczech i Austrii jest on prawnie zabroniony. Mowa tu o wolontariacie, w którym Wolontariusze wspólnie z personelem medycznym pomagają Pacjentom przy zabiegach pielęgnacyjnych. Kolejna różnica wynika z kwestionariuszy osobowych wypełnianych przez Wolontariuszy. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej głównym powodem zostania Wolontariuszem jest chęć pomocy innym w swoim wolnym czasie. Natomiast w Europie Zachodniej na pytanie "dlaczego chcesz zostać Wolontariuszem ?" , najczęściej powtarzającą się odpowiedzią jest "rozwój osobisty". Mimo wszystko są to drobne różnice w postrzeganiu Wolontariatu.

  DSCN5493 (Custom)

Popularność wolontariatu medycznego w naszej części Europy wynika głównie z potrzeby dodatkowej pary rąk do pomocy przy Pacjencie. W miarę rozwoju opieki paliatywnej w Polsce, zwiększy się budżet Hospicjów, a co za tym idzie zwiększy się liczba personelu. Wolontariat medyczny powinien jednak pozostać, jako sprawdzona forma pomocy drugiemu Człowiekowi w hospicjach. Wracając do kwestii motywacji, okazuje się, że będąc Wolontariuszem w hospicjum, zawsze więcej się wynosi, niż daje. Pomagając innym w swoim wolnym czasie, Wolontariusze rozwijają siebie. Dlatego, czy te dwie motywacje, aż tak się od siebie różnią? Pozostaje mi tylko Państwa zaprosić do dołączenia do europejskiego grona Wolontariuszy hospicyjnych.

 

Koordynator Wolontariatu
Michał Krasnosielski

Hospicyjna Pracownia Grafiki Artystycznej - 2.04.2015

Dnia 2 kwietnia rozpoczęła swoją działalność

Hospicyjna Pracownia Grafiki Artystycznej

Pracowania powstała przy współpracy naszego Hospicjum z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
 
Celem pracowni jest poszerzenie horyzontów naszych Pacjentów, którzy aktywnie uczestniczą w terapii zajęciowej. Powstanie Pracowni nie byłoby możliwe gdyby nie patronat honorowym Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Pana prof. dr hab. Piotra Kielana oraz pomoc i zaangażowanie Dyrektora Muzeum Papiernictwa, Pana dr hab. Macieja Szymczyka.
1 IMG 20150402 132912 (Custom)
2 IMG 20150402 132852 (Custom)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pracownia rozpoczęła swoją działalność od wizyty Pani mgr Agaty Gertchen (strona internetowa) , która wraz z Panem prof. Przemysławem Tyszkiewiczem tworzą zaplecze merytoryczne i techniczne naszej Pracowni.
 
Podczas spotkania, Pani Agata Gertchen zapoznała naszych Pacjentów z całym procesem powstawania grafik w technice akwaforty. O wyborze akwaforty jako środka wypowiedzi artystycznej naszych Pacjentów zadecydował fakt, że nie wymaga ona od twórcy tak dużego wysiłku fizycznego, jak w innych technikach graficznych.
 
Przykład dzieła wykonanego techniką akwaforty:
http://www.wiw.pl/sztuka/plastyka/techniki/grafika/pict/akwaforta-z.jpg
 Józef Pankiewicz "Port w Fecamp", 1907, Muzeum Narodowe w Warszawie
 
Pani Agata Gertchen przekazała nam w imieniu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu metalowe płytki, na których nasi Pacjenci wykonają rysunek za pomocą igły akwafortowej, powstałe prace trafią z powrotem do Akademii, gdzie zostaną poddane trawieniu w kwasie. Ostatnim etapem będzie odbicie rysunku znajdującego się na metalowych płytkach na papierze.
3 IMG 20150402 150905 (Custom)
4 IMG 20150402 150945 (Custom)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju przekazało naszej Hospicyjnej Pracowni Grafiki Artystycznej 50 egzemplarzy papieru czerpanego, otrzymaliśmy również zapewnienie od  Pana Dyrektora Macieja Szymczyka, że w razie potrzeby otrzymamy kolejną partię papieru.
 
Projekt koordynowany jest przez pracującą w naszym hospicjum terapeutkę zajęciową, Panią mgr Paulinę Partykę.
 
http://inwroc.pl/files/repository/3668.jpgmuzeum papienictwa (Custom)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powstanie naszej pracowni i liczymy na dalszą owocną współpracę.
 
 

Ozdoby Wielkanocne 2015

Oto kilka prac wykonanych na terapii zajęciowej w naszym Hospicjum w związku ze świętami Wielkanocnymi:

1

Już wkrótce na stronie pojawi się nowy dział "Terapia zajęciowa", gdzie będziemy prezentować powstające u nas prace.

2

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Chcielibyśmy również złożyć wszystkim serdeczne życzenia z okazji nadchodzących świąt Wielkiej Nocy!

Psy w naszym Hospicjum! - 14.03.2015

W marcu odbyła się kolejna psia wizyta w naszym hospicjum. Marcin Wierzba  ze swoimi czteronogimi współpracownikami i ich opiekunami odwiedzają pacjentów naszego hospicjum już od ponad roku. Zawsze spotyka się to radością pacjentów i personelu.

IMG 0783 (Custom)

 IMG 0792 (Custom)

 

 

 

 

 

 

 

IMG 0804 (Custom)

 IMG 0786 (Custom)

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs "Ośmiu wspaniałych"

 

 Laureatki konkursu "Ośmiu wspaniałych"

 

Miło nam podzielić się radosną informację, że nasze wolontariuszki z Gimnazjum nr 28 zdobyły nagrodę w konkursie "Ośmiu wspaniałych" i za zdobyte pieniądze przekazały na rzecz naszego hospicjum materace przeciwodleżynowe i materiały opatrunkowe.

 

wolontariuszki gimnazjum nr 28

 Czyż nie są wspaniałe?:)

Dziękujemy!

 

http://www.wroclaw.pl/osmiu-wspanialych

http://gim28wroc.superszkolna.pl/wiadomosci/854/wiadomosc/130267/konkurs_osmiu_wspanialych

Zaproszenie na uroczystość Świętego Jana Bożego - 8.03.2015

 

Serdecznie zapraszamy
do wspólnego świętowania uroczystości Świętego Jana Bożego
przypadającej w niedzielę - 8. marca.

 

 

O godzinie 11.30

w Kościele Trójcy Przenajświętszej przy ul.Traugutta 57/59
pod przewodnictwem Ojca Prowincjała Alana Brzyskiego z
Prowincji Św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych
zostanie odprawiona Msza Święta w intencji chorych oraz wszystkich współpracowników, sympatyków i braci naszego konwentu.


- w imieniu bonifraterskiej wspólnoty

podpis przeora

 

IX Wrocławska Niedziela Hospicyjna - 22.02.2015

zonkilTradycyjnie, już po raz dziewiąty, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu przed wrocławskimi kościołami odbędzie się kwesta organizowana przez wrocławskie instytucje zajmujące się opieką paliatywno-hospicyjną. Dzięki wsparciu J.E. Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego wszystkie środki zebrane przez wolontariuszy w trakcie Wrocławskiej Niedzieli Hospicyjnej zostaną przeznaczone na dofinansowanie bieżącej działalności Hospicjum Bonifratrów Św. Jana Bożego we Wrocławiu (Hospicjum Stacjonarnego, Hospicjum Domowego i Poradni Medycyny Paliatywnej) oraz Hospicjum Domowego przy Dolnośląskim Centrum Onkologii.

Dzięki powyższym Hospicjom osoby nieuleczalnie chore i umierające mogą otrzymać kompleksową i fachową pomoc w ostatnich chwilach swojego życia.

Serdecznie zapraszamy do hojnego wsparcia chorych oraz ich rodzin.

Nasze Hospicjum w Faktach TVP Wrocław z okazji Światowego Dnia Chorego - 11.02.2015

W XXIII Światowy Dzień Chorego zawitała do nas kamera telewizji TVP Wrocław. Materiał o naszym Hospicjum pojawił się w wieczornym programie informacyjnym "Fakty".

fakty 2015-02-11 Sala (Custom)

fakty 2015-02-11 Dyrektor (Custom)

 

 

 

 

 

 

Koncert Noworoczny "Na ludowo" w wykonaniu zespołu folkowego Gieni Dudki - 08.02.2015

8 lutego o godz. 16.30 w sali wykładowej Konwentu Bonifratrów we Wrocławiu przy ul. Traugutta 57 w ramach obchodów XXIII Światowego Dnia Chorego odbył się koncert zespołu folkowego Gieni Dudki.

3 (Custom)

1 (Custom)

 

 

 

 

 

 

 

W koncercie uczestniczyło ponad 100 osób. Świetnie bawiły się całe rodziny wraz z małymi dziećmi. Na ręce zespołu przekazany został obraz, przedstawiający akordeon, stworzony przez pacjentów naszego Hospicjum

6 (Custom)

 5 (Custom)

 

 

 

 

 

 

Podczas koncertu na potrzeby Hospicjum zebrano 783,81 zł. Serdecznie dziękujemy zespołowi Gieni Dudki oraz naszym darczyńcom!

Zaproszenie na koncert zespołu Gieni Dudki

zaproszenie gieni dudki

Szukaj