Witaj w naszym Domu Gościnnym

Drzwi Otwarte w Hospicjum 2013

Dzień Otwarty 2013 - 1Z inicjatywy Konwentu OO. Bonifratrów i Towarzystwa Pomocy Hospicjum we Wrocławiu 18 maja br. zorganizowano coroczne Drzwi Otwarte w Hospicjum. W tym roku wydarzenie to odbyło się pod hasłem „Hospicjum to też życie".

Ideą Dnia Otwartego było umożliwienie szerokiej społeczności, głównie mieszkańcom Wrocławia, wglądu w życie i działalność Hospicjum. Ponadto była to forma podziękowania darczyńcom oraz wolontariuszom Ośrodka za wsparcie i zaproszenie dla innych do włączenia się w tą piękną i jakże humanitarną inicjatywę pomocy chorym.

Gośćmi wydarzenia byli: Przeor Konwentu OO. Bonifratrów – br. Karol Siembab, ZastępcaDzień Otwarty 2013 - 2 Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych z Urzędu Miejskiego Wrocław – Pan Dominik Golema, Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia – ks. mgr Kazimierz Sroka oraz proboszcz parafii NMP Matki Kościoła ks. mgr Ryszard Filozof, a także dr n. med. Dominik Krzyżanowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, z prelekcją pt. „Hospicjum jako SPOTKANIE" oraz dr n. med. Anna Orońska, która miała wystąpienie na temat umierania i śmierci w różnych religiach świata.

Dzień Otwarty 2013 -  3Tegoroczny program obejmował zwiedzanie Placówki, prelekcje, prezentacje, bezpłatne porady ziołolecznicze, prawne i psychologiczne. Ponadto można było skorzystać z bezpłatnego pomiaru ciśnienia i glukozy, wziąć udział w uroczystej Mszy św o godz. 14:30, aukcji na rzecz Hospicjum, konkursach, wspólnie grillować i spróbować wypieków cukierniczych pracowników Hospicjum oraz obejrzeć widowiskowy pokaz baniek mydlanych.

Oprawę artystyczno-muzyczną imprezy uświetnił zespół HallelujaDzień Otwarty 2013 - 5 oraz recytacja wierszy wrocławskiego poety śp. Janusza Telejko w wykonaniu jego żony.

Wszystkim Gościom, Pracownikom, Wolontariuszom, Darczyńcom skladamy serdeczne Bóg zapłać za obecność, dary serca i świadectwo, że Hospicjum to tez życie.

Podziękowania - Dni Żonkila dla Hospicjum 2013

Żonkil 1Konwent OO. Bonifratrów oraz Hospicjum Bonifratrów pw. św. Jana Bożego we Wrocławiu dziękuje bardzo serdecznie Wszystkim osobom zaangażowanym w akcję POLA NADZIEI - DNI ŻONKILA DLA HOSPICJUM przeprowadzoną w dniach 26-30 kwietnia 2013 r., a Darczyńcom za dary serca do puszek Braci Bonifratrów i Wolontariuszy.

Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy na ręce wrocławskich centrów handlowych: IKEAIkea Park Handlowy Bielany PARK HANDLOWY BIELANY oraz PARK HANDLOWY AUCHAN BIELANY za dar Serca w postaci udostępnienia swoich obiektów w celu przeprowadzenia zbiórki.

Auchan Park handlowy BielanyOgółem zebrano kwotę 4,027 zł. i 15 gr. Zebrane pieniądze zostaną wykorzystane na bieżącą działalność Hospicjum.

Z bonifraterskim Bóg zapłać: 
o. Karol Siembab OH, Przeor Konwentu OO. Bonifratrów we Wrocławiu oraz br. Leopold Szatkowski OH, Koordynator Centrum Wolontariatu przy Hospicjum Bonifratrów pw. Św. Jana Bożego

Zespół Opieki Duszpasterskiej Inauguruje Diałalność

ZOD - 01Pod haslem podniesienia poziomu jakości życia pacjentów w ramach zintegrowanej opieki paliatywno-hospicyjnej  w dniu 24 kwietnia br. w Hospicjum Bonifratrów pw. św. Jana Bożego zainaugurowano działaność Zespołu Opieki Duszpasterskiej, funkcjonującego dotychczas w nieco innej formule.

Czytaj więcej...

Pola Nadziei - Dni Żonkila dla Hospicjum 26-30 kwietnia br.


Żonkil 2Pola Nadziei
 to międzynarodowy program stworzony w latach czterdziestych ubiegłego wieku przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii.

Program ten jest jedną z form promocji ruchu hospicyjnego w społeczeństwie, uczy postaw altruistycznych, otwarcia na drugiego człowieka oraz zachęca młodzież do praktycznego zaangażowania się w pomoc dla ludzi cierpiących.

Wydarzeniem programu jest m.in na sadzenie cebulek żonkili jesienią, a wiosną, kiedy zakwitną,  ich rozdawanie w ulicznych kwestach

Czytaj więcej...

VI Sympozjum etyczne o duchowej opiece w medycynie

IV Sympozjum copyCzy lekarz powinien zapewnić pacjentom opiekę duchową?
Nad tym problemem zastanawiali się uczestnicy zorganizowanego po raz szósty Sympozjum etycznego - „Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej", którego współorganizatorem była Prowincja Zakonu Bonifratrów, odbyło się 4 kwietnia br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

W sympozjum wzięli udział lekarze, psychologowie, kapelani różnych wyznań, bioetycy i prawnicy. Wśród zaproszonych prelegentów znalazło się wielu znanych polskich ekspertów i zagranicznych ekspertów.
Gośćmi honorowymi były dwa autorytety: prof. Christina Puchalski, amerykanka o polskich korzeniach, lekarz, specjalista opieki terminalnej, dyrektor katedry duchowości i zdrowia na Uniwersytecie Waszyngtona w USA, oraz dr Annie Vandenhoeck z Belgii, przewodnicząca Europejskiego Stowarzyszenia Kapelanów Chrześcijańskich.

Oprócz wymienionych osobistości na Sympozjum przybyli Anna Dymna, Ewa Lipska, dr n. prawn. Dorota Karkowska, dr Marek Krobicki, ks. dr Piotr Krakowiak oraz bp. dr Stefan Regmunt. 

Zaproszeni goście zastanawiali się, w jaki sposób całościowe podejście do pacjentów jest możliwe do osiągnięcia w rzeczywistości polskiej służby zdrowia.

Czytaj więcej...

Czas Wielkiej Nocy

Foto Wielkanoc 2013Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka.

Z tej okazji Konwent OO. Bonifratrów, Towarzystwo Pomocy Hospicjum i Hospicjum Bonifratrów pw. Św. Jana Bożego we Wrocławiu pragnie życzyć Wszystkim Pacjentom i ich Rodzinom, Dobrodziejom, Ofiarodawcom, Wolontariuszom oraz Pracownikom, i Przyjaciołom, aby Zmartwychwstanie Pańskie, przyniosło radość, pokój, wzajemną życzliwość oraz dało siłę w pokonywaniu codziennych trudności.

Podziękowania za Dary Serca w Kweście Wielkanocnej

Logo Serce - Bonifratrzy 150x126Konwent OO. Bonifratróworaz Hospicjum Bonifratrów pw. św. Jana Bożego we Wrocławiu dziękujeWszystkim osobom zaangażowanym w wielkanocną kwestę na rzecz Hospicjum pn. „Twój Dar Serca dla Życia w Hospicjum" a Darczyńcom za datki i miłe przyjęcie naszych Braci Miłosierdzia i Wolontariuszy.

Czytaj więcej...

Kasia Cichopek Wspiera Wielkanocną Kwestę

Kasia Cichopek Marino 2013 copyDo rozpoczętej w dniu 15 marca br. w Centrum Handlowym MARINO wielkanocnej kwesty Braci Bonifratrów i Wolontariuszy na rzecz Hospicjum św. Jana Bożego we Wrocławiu, włączyła się Kasia CICHOPEK, znana i urocza tancerka, prezenterka telewizyjna i gwiazda filmowa z serialu "M jak miłość" .

W sobotę 16 marca br. Kasia Cichopek zainaugurowała sezon wiosenny w CH MARINO.

Czytaj więcej...

Rusza Wielkanocna Kwesta na rzecz Hospicjum

PomóżPrzez najbliższe dwa weekendy (15-17 i 22-24 marca br.) bracia bonifratrzy i około 10 wolontariuszy hospicyjnych będzie zbierać pieniądze na rzecz Placówki.

Jak zawsze wszyscy wolontariusze będą ubrani w żółte koszulki z napisem „Hospicjum św. Jana Bożego" i zostaną zaopatrzeni w identyfikatory oraz zaplombowane puszki. Każdy darczyńca w ramach podziękowania otrzyma drobny bonifraterski upominek.

Podstawą działalności placówki są pieniądze z kontraktu z NFZ oraz środki uzyskane z różnego rodzaju akcji charytatywnych, wpłat od sponsorów i darowizn w ramach 1 proc. podatku.

Czytaj więcej...

Święto Założyciela Zakonu Bonifratrów - 8 marca 2013 r.

Z okazji święta Założyciela i Patrona Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego Konwent OO. Bonifratrów, Towarzystwo Pomocy Hospicjum Bonifratrów oraz Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu zaprosiło Pacjentów i ich Rodziny,  Pracowników, Wolontariuszy oraz Przyjaciół Hospicjum i Zakonu w dniach 7 i 8 marca 2013 r. do wzięcia udziału w obchodach Uroczystości ku czci św. Jana Bożego,

134 270x203Obchody święta zainaugurował 7 marca br. w Kaplicy Hospicjum   odczyt brata Leopolda Szatkowskiego OH na temat – „Dzieło i Charyzmat św. Jana Bożego”,  Po czym została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Pacjentów, ich Rodzin, Pracowników, Wolontariuszy oraz przybyłych gości. Następnie wszystkich gości zaproszono na poczęstunek, fotorelację z pielgrzymki braci bonifratrów do Rzymu oraz projekcję filmu „Wędrówka po Grenadzie” - miejscu życia  i prowadzonej działalności św. Jana Bożego.

Czytaj więcej...

Obchody XXI Światowego Dnia Chorego u Bonifratrów

Virgin Mary

W uroczystość Matki Bożej z Lourdes, tj. 11 lutego br. w Konwencie wrocławskim OO. Bonifratrów oraz Hospicjum św. Jana Bożego po raz kolejny obchodzono Światowy Dzień Chorego. W tym roku towarzyszyło mu hasło „Idź, i ty czyń podobnie ! (Łk 10, 37)", przywołujące biblijną przypowieść o miłosiernym Samarytaninie.

Obchody Dnia Chorego, przy zaangażowaniu i pomocy Towarzystwa Pomocy Hospicjum, Wolontariuszy  i Braci Miłosierdzia,  rozpoczęto już w niedzielę 10 lutego uroczystą mszą świętą w hospicyjnej kaplicy z udziałem zespołu muzycznego „Halleluja" w intencji wszystkich  chorych o zdrowie i błogosławieństwo Boże.


Czytaj więcej...

ELENI z wizytą w Hospicjum św. Jana Bożego

Eleni 06Poniedziałek 11 lutego br. dla Pacjentów, Pracowników, Wolontariuszy i Przyjaciół Hospicjum św. Jana Bożego we Wrocławiu był  dniem szczególnym. Konwent OO Bonifratrów, Towarzystwo Pomocy Hospicjum Bonifratrów i Hospicjum Bonifratrów z okazji XXI Międzynarodowego Dnia Chorego zaprosił do złożenia wizyty i spotkania się z hospicyjną "Rodziną św. Jana Bożego" gwiazdę polskiej estrady – ELENI.

Czytaj więcej...

Dzień Babci i Dziadka z Wolontariuszami XV LO

Co roku 21 i 22 stycznia panuje wielkie poruszenie. - swoje święto obchodzą bowiem wszystkie polskie babcie i wszyscy dziadkowie.


Z tej okazji niezwykły prezent na Dzień Babci i Dziadka przygotowały, pod kierunkiem Pani Katechetki Bożeny Świech, Wolontariuszki i Uczennice klasy maturalnej XV LO we Wrocławiu przybywając 22 stycznia br. do Hospicjum św. Jana Bożego. Większość pacjentów bonifraterskiej  placówki to właśnie babcie i dziadkowie.

Dzień babci i dziadka 1

Wolontariuszki i Uczennice obdarowały pacjentów przygotowanymi przez siebie wypiekami składając przy tym pensjonariuszom serdeczne życzenia uśmiechu, radości i zdrowia, Spotkanie w każdej sali kończono wspólnym kolędowaniem.

Czytaj więcej...

Wigilia i Msza Pasterska w Hospicjum

Tegoroczna Wigilia w Hospicjum św. Jana Bożego we Wrocławiu miała wyjątkowy charakter z uwagi na obecność Prowincjała Zakonu OO. Bonifratrów  - o. Eugeniusza Kreta OH.

Wigilia 2012 1


Do wigilijnej kolacji obok pacjentów i ich rodzin zasiedli także Delegat Prowincjała o. Karol Siembab OH, Bracia Bonifratrzy, Kapelan,  Dyrektor  i pracownicy Hospicjum  oraz Wolontariusze.

 


Czytaj więcej...

Kwesty Bonifratrów i Wolontariuszy w 2012 r.

W drugiej połowie 2012 roku miały miejsce dwie kwesty Braci Bonifratrów i Wolontariuszy na rzecz pomocy wrocławskiemu Hospicjum pw. Św. Jana BożegoCelem obu akcji było zebranie środków finansowych i wsparcie działalności Hospicjum oraz promocja prowadzonego Dzieła i bonifraterskiego charyzmatu.

 

001 300x169Pierwsza akcja odbyła się w dniach 31.10 – 03.11.2012 r. na dwóch największych nekropoliach wrocławskich.

Środkami promującymi wizerunek Hospicjum były banery informacyjne z hasłem – „Twój dar serca dla życia w Hospicjum OO. Bonifratrów we Wrocławiu”, foldery informacyjne o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz Placówki, obrazki z założycielem Zakonu, a dla dzieci obrazki z Aniołem Stróżem wraz z modlitwą.

 

Czytaj więcej...

Szukaj