Witaj w naszym Domu Gościnnym

Podsumowanie wystawy prac naszych Pacjentów pt. "Sztuka Pomagania" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

 

Sztuka pomagania.

Grafika autorska Pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu.

 

Wystawa miała miejsce w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu w dniach 4-23 kwietnia, a jej zwieńczeniem była aukcja prezentowanych grafik na rzecz dzieci, którymi opiekuje się Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

HolGlownyMN2 (Custom)

 

To unikatowa inicjatywa, w której pacjenci (dorośli) pomogli pacjentom (dzieciom). Partnerami merytorycznymi byli : Muzeum Narodowe i Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

hospicjum dzieciece (Custom) (2)

 logo Muzeum Narodowego (Custom)

 

logo asp (Custom)

logo muzeum papienictwa (Custom)

 

Kolekcja składająca się z 30 prac, przygotowanych w technice akwaforty, powstawała przez ponad 12 miesięcy, a w jej stworzenie zaangażowanych było kilkunastu pacjentów i wielu ludzi dobrej woli.

w4 (Custom)

wyst3 (Custom)

Na pomysł wykorzystania potencjału osób chorych wpadł Michał Krasnosielski, z wykształcenia historyk sztuki, z pasji opiekun medyczny i szef wolontariatu we wrocławskim Bonifraterskim Centrum Opieki Hospicyjnej (dawniej Hospicjum Bonifratrów). Zainspirował go dr Jan Siestrzyński., lekarz z XIX w, który w warszawskim Instytucie dla Głuchoniemych, zorganizował pracownię litograficzną, a w jej działanie zaangażował również swoich podopiecznych. Okazało się, że to doskonały pomysł na aktywizowanie osób chorych i ukierunkowanie ich uwagi na celowe działanie, co przyczynia się do poprawy ich ogólnej kondycji.

w5 (Custom)

Pracę nieprofesjonalnych artystów na co dzień koordynowała Paulina Partyka, odpowiedzialna za terapię zajęciową w ośrodku, a merytorycznie - z ramienia ASP - wspierała dr Agata Gertchen.

Technika akwaforty , która nie jest skomplikowana, wymaga jednak sporo uwagi, cierpliwości i podstawowej wiedzy. Dlatego Pracownia Grafiki Warsztatowej ASP przeszkoliła w tym zakresie zainteresowanych Pacjentów, dbała o dostępność koniecznych materiałów i przygotowywała odbitki grafik na papierze czerpanym, dostarczanym przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

w6 (Custom)

Na wystawie można było podziwiać prace graficzne w technice dobranej pod kątem fizycznych możliwości osób chorych. Akwaforta polega na misternym żłobieniu wzorów w woskowej powierzchni miedzianej płytki, która wymaga potem wytrawienia w kwasie (z wł. aquaforte znaczy mocna woda). Tak powstała matryca pozwala na powielenie wzoru dobrej jakości maksymalnie kilkukrotnie.

Najczęściej wybieranym przez pacjentów tematem grafik były motywy inspirowane naturą – martwą i ożywioną, choć nie brakuje również wzorów abstrakcyjnych. Pierwsze szkice powstawały zwykle na papierze, tworząc szablon do odwzorowania.Przenosząc wybrane ilustracje na płytki, pacjenci pracowali samodzielnie, czasami tylko korzystali z nieznacznej pomocy koordynatorki zajęć, która wpierała pewność siebie i pewność stawianych kresek.

wystawa (Custom)

Prace prezentowane na wystawie zostały odbite specjalnie na potrzeby akcji pomocy dzieciom z Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Wyjątkowa inicjatywa - w której ofiarodawcami przedmiotów na licytację są pacjenci, zwykle korzystający z pomocy innych, a tym razem sami ofiarujący tę pomoc – ma uwrażliwiać i inspirować oraz dawać przykład, że pomagać może naprawdę każdy.

Podczas aukcji prowadzonej przez Pana Jerzego Tomaszewskiego udało nam się zebrać 9 400 zł, cała kwota przekazana została już Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

 

O wystawie można przeczytać również na stronach:

http://www.radiorodzina.pl/wiadomosci/14269/

radio rodzina

http://wroclaw.gosc.pl/doc/3070180.Sztuka-pomagania-i-Bramy-Milosierdzia

gosc niedzielny

   

http://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/sztuka/23675-sztuka-pomagania-wystawa-czasowa

http://www.wroclaw.pl/sztuka-pomagania-wystawa-w-muzeum-narodowym

http://www.hospicjum.wroc.pl/artykuly/sztuka-pomagania

http://kulturaonline.pl/szlachetna,sztuka,pomagania,w,muzeum,narodowym,we,wroclawiu,relacja,z,wystawy,tytul,artykul,24649.html

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/Wroclaw/1,43,225478,Sztuka-pomagania--Grafika-autorska-Pacjentow-Bonif.html

 

 

Szukaj