Witaj w naszym Domu Gościnnym

Owoc granatu - symbol Zakonu Braci Miłosierdzia

Owoc granatu jest od ponad czterech wieków herbem Zakonu Bonifratrów.
Dlaczego właśnie ten owoc jest symbolem Braci Miłosierdzia?
owoc granatuLegenda głosi, iż Święty Jan Boży- założyciel Zakonu, podczas jednej ze swych podróży, jako wędrowny sprzedawca książek, zaopiekował się biednym, poranionym, samotnym chłopcem. Kiedy zatrzymał się z nim nad strumieniem, w pewnym momencie ku swojemu zaskoczeniu ujrzał jaśniejącą blaskiem postać chłopca, który trzymając w ręku owoc granatu, powiedział mu te słowa: Granada będzie twoim krzyżem".
Święty Jan Boży właśnie w Granadzie rozpoczął swoją misję niesienia pomocy ubogim i cierpiącym, dając początek działalności zakonu, który do dnia dzisiejszego kontynuuje na całym świecie dzieło miłosierdzia, a owoc granatu stał się herbem zakonnym.
Owoc granatu w herbie Zakonu ma swoją bogatą symbolikę. Jest oznaką: zdrowia i obfitości, miłości chrześcijańskiej, otwarcie na bliźniego.
Granat symbolizuje przeznaczenie i doskonałość, a wychodzący z niego krzyż wskazuje na trudną, pełną cierpień i wyrzeczeń drogę, która prowadzi do ambitnego celu.
Pęknięty owoc granatu coraz więcej osób kojarzy z Zakonem Szpitalnym św. Jana Bożego, znanym jako bonifratrzy. Ziarenka oznaczają oddanie, służbę i bogactwo dobrych uczynków skierowanych do osób będących w potrzebie i wymagających pomocy.

Cenne składniki odżywcze- bogata symbolika owocu granatu ma swoje przełożenie w obfitości składników odżywczych, zawartych w jego wnętrzu. Sok granatu zawiera witaminę C,B3, żelazo, cukry oraz kwasy organiczne i owoc-granatu 2błonnik. Jednak najbardziej ceniony jest ze względu na dużą zawartość polifenoli – silnych substancji antyutleniających, o działaniu przeciwnowotworowym. Znamy je między innymi z winogron, ich pestek i skórek oraz czerwonego wina. Jednak zawartość polifenoli w soku z granatu przewyższa swoją mocą inne znane nam z przyrody źródła. Granat jest zdecydowanie w tej kategorii wychodzi na prowadzenie.
Granat wpływa korzystnie na serce, redukuje złogi cholesterolowe, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza rozwój komórek nowotworowych, spowalnia postęp demencji wywołanej chorobą Alzheimera. Granaty zawierają także estron (folikulinę) – występuje naturalnie formę estrogenu, która jest dziś powszechnie używana w hormonalnej terapii zastępczej, w czasie menopauzy. Granat ma zastosowanie w medycynie i w kosmetyce.

Patron Hospicjum - św. Jan Boży

JanBozy-chory   Założyciel Zakonu OO. Bonifratrów św. Jan Boży, Jan Ciudad, urodził się 8 marca 1495 roku w Montemor-o-Novo w Portugalii. Pochodził ze średniowiecznej rodziny rolniczej. W zagadkowych okolicznościach, kiedy miał 8 lat, opuścił rodzinny dom i 20 lat spędził u rządcy majątku hrabiego Oropesy w Hiszpanii. W 1523 roku jako ochotnik wziął udział w zdobywaniu Funterrabii podczas kampanii francusko – hiszpańskiej. W 1532 roku ponownie zaciągnął się do wojska. Po krótkim pobycie w okolicach Sewilli w 1535 roku udał się do Ceuty i pracując tam przy budowie fortyfikacji, dobrowolnie utrzymywał rodzinę uchodźcy politycznego z Portugalii.
    Pod koniec 1537 roku, za radą spowiednika, wrócił do Gibraltaru i zajął się sprzedażą książek religijnych. Pod wpływem kazania św. Jana z Avili, wygłoszonego w 1539 roku w Granadzie, przeżył duchowe nawrócenie. Św. Jan z Avili, który stał się jego duchowym kierownikiem i nakłonił go do poświęcenia się służbie ubogim i chorym.
    W Granadzie wynajął dom i w 1540 roku założył w nim przytułek dla potrzebujących. Od 1546 roku razem z nim zaczęli pracować tam pierwsi współpracownicy. Podejmując się służby w imię pomocy tymże ludziom, św. Jan Boży nie przewidywał jeszcze, że zgromadzenie ludzi, którzy wraz z nim zdecydowali się służyć potrzebującym stanie się z czasem szpitalnym zakonem. Mimo to w trakcie swojego życia Jan Ciudad nie zaprzeczał, że w swojej pracy widzi obraz Chrystusa i to Jemu w ten sposób poświęca swoją pracę. Zmarł w opinii świętości dnia 8 marca 1550 roku.

Bonifratrzy (Dobrzy Bracia)

JanBozy-szpit   Bonifratrzy opiekują się chorymi w 144 krajach na całym świecie, prowadząc szpitale, ochronki i domy opieki - służąc chorym z prawdziwie chrześcijańskim powołaniem i "samarytańską" misją, kontynuując dzieło zapoczątkowane przez św. Jana Bożego, który całe swe życie poświęcił opiece i leczeniu chorych na wzór dobrego Samarytanina i Jezusa Chrystusa.
   Zakon Ojców Bonifratrów jest zakonem niekleryckim, tzn. że większość zakonników stanowią bracia. W zależności od duchowych potrzeb Zakonu niektórzy bracia mogą przyjąć święcenia kapłańskie. Podstawowym zadaniem bonifratra jest nieść ulgę cierpiącemu człowiekowi, dlatego też bracia podejmują służbę w niesieniu pomocy chorym i cierpiącym. Pracują w szpitalach, hospicjach jako lekarze, pielęgniarze, farmaceuci, laboranci, masażyści. Podejmują również pracę w przygotowaniu mieszanek i preparatów ziołowych. Zajmują się promocją zdrowia. prowadzą szeroko pojętą działalność propagującą zdrowe odżywianie się.
Prowincja krakowska prowadzi szpitale, domy opieki społecznej oraz specjalistyczne przychodnie ziołolecznicze. Delegatura wrocławska prowadzi hospicjum dla osób z chorobą nowotworową oraz zakład ziołolecznictwa z filiami w Legnicy, w Ząbkowicach Śląskich i w Prudniku. Prowincja jak i delegatura prowincjalna prowadzą również apteki przyklasztorne.

Szukaj